Leżakowanie w przedszkolu nikogo nie dziwi, to jeden z ważniejszych punktów dnia i stałych rytuałów. Temat budzi jednak wiele kontrowersji i skrajnych opinii wśród rodziców. Czy rzeczywiście leżakowanie jest niezbędne i jakie dokładne spełnia cele? Przedstawiamy najważniejsze informacje o leżakowaniu w przedszkolu, które warto wiedzieć.
Cele leżakowania
Dziecko w wieku 3-5 lat potrzebuje około 10-13 godzin snu w ciągu doby. Nie jest możliwe dostarczenie tej ilości nocą, zatem dobrą praktyką jest krótka drzemka także w ciągu dnia. Maluchy męczą się szybciej niż osoba dorosła, zwłaszcza w nowym środowisku, jakim jest przedszkole. Tutaj z każdej strony spotykają się z atrakcjami, zabawami, aktywnym spędzaniem czasu i kontaktem z innymi dziećmi, co szybko wyczerpuje pokłady energii.
Głównym celem leżakowania jest więc zapewnienie dziecku możliwości regeneracji i odpoczynku, którego tak bardzo potrzebuje w tym wieku. Wypoczęte dziecko jest chętniejsze do dalszych zabaw, mniej marudne i płaczliwe oraz gotowe do poznawania świata. Opieka nad nim staje się łatwiejsza, nie bez znaczenia pozostaje również jego lepsze samopoczucie.
Czy leżakowanie jest obowiązkowe?
Leżakowanie pełni ważną funkcję w życiu przedszkolaka i przyczynia się do jego lepszego rozwoju. Jeśli jednak z różnych względów nie chcemy, aby nasze dziecko oddawało się tej formie odpoczynku, warto porozmawiać z pracownikami danego przedszkola. W prawie oświatowym brak jest jakichkolwiek rozstrzygnięć dotyczących leżakowania. Nie istnieją również inne przepisy określające ile i do jakiego wieku dzieci powinny leżakować. Kwestie te reguluje indywidualnie każde przedszkole, dlatego podstawą jest rozmowa z dyrekcją.
Jak przygotować dziecko do leżakowania?
Nie trzeba specjalnych przygotowań, aby dziecko mogło wypocząć w przedszkolu. Dla większości przedszkolaków chęć leżakowania będzie naturalną potrzebą organizmu, której oddadzą się z chęcią i bez większego sprzeciwu. Dobrym pomysłem może być spakowanie dziecku jego ulubionego kocyka lub misia, z którym zawsze zasypia. Całą resztą zajmą się doświadczeni pracownicy przedszkola. Zwykle przez pójściem spać dzieciom czyta się bajeczkę lub śpiewa spokojne piosenki, aby wyciszyć je po całodziennej zabawie i aktywności.
Najnowsze komentarze