Wybór przedszkola dla swojej pociechy to niezwykle ważna decyzja, która może zaważyć na dalszej ścieżce edukacyjnej. Wielu rodziców zastanawia się więc co będzie lepsze – placówka publiczna czy może prywatna? Ostateczna decyzja zależy od wielu czynników. Aby była słuszna, zależy znać wady i zalety obu opcji, a następnie wybrać jedną zgodnie z potrzebami dziecka i własnymi możliwościami.

Przedszkole publiczne – charakterystyka

Pierwszą różnicę zauważymy już podczas zapisu dziecka do placówki. Przedszkola publiczne są darmowe – rodzic płaci jedynie za wybrane zajęcia dodatkowe i ewentualne wyżywienie, choć nie zawsze. Przedszkole publiczne ma ponadto obowiązek przyjęcia każdego dziecka w wieku adekwatnym do rozpoczęcia edukacji. Inne charakterystyczne cechy przedszkola publicznego to:

  • większa liczebność grup – zgodnie z prawem do 28 dzieci
  • mniejszy wybór zajęć dodatkowych
  • przyjęcie dziecka, które ukończyło 3 lata

Rodzic ma dowolność w wyborze przedszkola publicznego – może być ono zlokalizowane w pobliżu miejsca zamieszkania, jak również niedaleko pracy, na drugim końcu miasta.

Czym się wyróżnia przedszkole prywatne?

W przedszkolach prywatnych za opiekę nad dzieckiem należy płacić czesne. To miesięczna opłata, która może wynosić zarówno 400 zł, jak i 2000 zł. Wszystko zależy od renomy i lokalizacji placówki. Rodzice płacą dodatkowo za wyżywienie dziecka oraz za niektóre zajęcia dodatkowe (ale nie wszystkie). Inne charakterystyczne cechy przedszkola prywatnego to:

  • mała liczebność grup, przez co każde dziecko może zostać otoczone odpowiednią opieką i zostanie mu poświęcona indywidualna uwaga
  • duży wybór zajęć dodatkowych, zarówno sportowych, jak i artystycznych, językowych czy kreatywnych
  • dostęp do profilów przedszkola, np. przedszkole językowe czy artystyczne
  • przyjęcie dziecka młodszego niż 3 lata

W prywatnych przedszkolach szczególną uwagę przykłada się do zatrudniania personelu. Każdy pracownik musi posiadać odpowiednie wykształcenie, doświadczenie, a także podejście do maluchów. Jest to rzetelnie oceniane i kontrolowane.

Przedszkole prywatne czy publiczne?

Jeśli możemy pozwolić sobie na comiesięczny większy wydatek, warto wybrać przedszkole prywatne. Dzięki temu nasze dziecko będzie zawsze traktowane jako indywidualna jednostka wymagająca uwagi, będzie mogło także wszechstronnie się rozwijać i poznawać świat na zajęciach dodatkowych i często organizowanych wycieczkach. Świetnie sprawdzi się renomowane przedszkole Gorzów Wielkopolski o charakterze prywatnym.

Jeśli nie mamy możliwości obciążenia budżetu domowego, przedszkole publiczne także może okazać się dobrym wyborem. Wystarczy poszukać placówki z bardzo dobrymi opiniami.