Każde przedszkole posiada swój własny regulamin, którym kieruje się podczas opieki nad dziećmi. Jedną z indywidualnych kwestii jest tzw. leżakowanie przedszkolaków, czyli poobiedni czas poświęcony wypoczynkowi. Nie ma unormowań prawnych wskazujących na obowiązek leżakowania lub jego długość czy porę, mimo tego przedszkola wprowadzają go do trybu funkcjonowania. Czy jest to słuszna decyzja? Jakie wady i zalety ma leżakowanie?

Leżakowanie dostarcza niezbędnej energii

Choć dzieci mają nieograniczone pokłady energii, dzięki którym w niemal każdej chwili gotowe są do zabawy, mogą szybko się męczyć. Zapasy energii ulegają wyczerpaniu, zwłaszcza w tak absorbującym miejscu, jakim jest przedszkole. Zmęczyć może tutaj nie tylko zabawa, ale i wiele nowych bodźców, poznawanie świata, kontakt z dziećmi czy nauka. Wówczas przedszkolak zaczyna marudzić i narzekać, nie ma chęci do dalszego działania. Leżakowanie w środku dnia jest idealnym sposobem na dostarczenie nowej energii. 

Odpoczynek sprzyja trawieniu

Jeśli leżakowanie przypada na porę poobiednią, ma jeszcze więcej zalet. Jak wiadomo, spożycie posiłku jest czynnikiem aktywującym przywspółczulny układ nerwowy. Jak wygląda to od strony fizjologii? Przyspiesza praca jelit, do ścian układu pokarmowego napływa krew i rozpoczyna się trawienie. Podczas zabawy działa układ współczulny, który odpowiada m.in. za zahamowanie procesów trawienia oraz wyrzut hormonów sprzyjających działaniu (kortyzol, adrenalina i inne). Jeśli tuż po zjedzeniu posiłku dziecko zaczyna się bawić lub pozostaje aktywne fizycznie organizm otrzymuje sprzeczne bodźce. Układ pokarmowy jest gotowy trawić, jednak proces ten nie może przebiegać wydajnie. 

Z pomocą przychodzi leżakowanie – maluch chwilowo się wycisza, nabiera energii do dalszych działań, a w między czasie spożyty pokarm może być w spokoju trawiony.

Wpływ leżakowania na rozwój psychomotoryczny

Nie od dziś wiadomo, że dziecko rozwija się najintensywniej w pierwszych latach życia. Krótki odpoczynek w ciągu dnia wpływa korzystnie na pracę mózgu, a więc cały rozwój psychomotoryczny. Kilkulatek sprawniej przyswaja nową wiedzę, nabywa niezbędne umiejętności oraz wykazuje motywację do poznawania świata. Poprawia się koncentracja, sprawność fizyczna i pamięć. 

Krótkie leżakowanie w odpowiednich warunkach sprzyja więc stabilności emocjonalnej dziecka oraz wspiera prawidłowy rozwój we wszystkich płaszczyznach. 

Czy leżakowanie ma wady?

Jedyną wadą leżakowania byłoby zmuszanie dzieci do tej czynności, co w praktyce się nie zdarza. Jeśli maluch nie ma ochoty leżeć może poczytać książeczkę, obejrzeć bajkę, posłuchać muzyki lub pobawić się z opiekunem, jednak wybierając spokojniejsze formy zabawy. Dzięki temu nie musi na siłę zapadać w poobiednią drzemkę, dzięki czemu przedszkole wciąż kojarzy mu się z przyjaznym i miłym miejscem. Wybór odnośnie leżakowania należy więc do dziecka.