Niewielu dorosłych ludzi pamięta swój pierwszy dzień w przedszkolu. Jednak dla większość była to stresująca sytuacja. I nic w tym dziwnego. Pierwszy dzień w nowym środowisku, to dla dziecka niespotykane dotąd przeżycie. Nagle wszystko, co dotychczas było znajome i bliskie, zostaje zastąpione przez nieznaną i obcą rzeczywistość. Dla dorosłych przedszkole to przedszkole, ale dla dziecka to zupełnie nowa sytuacja. Na odnalezienie się w nieznanym miejscu potrzeba czasu, abym młoda jednostka mogła poczuć się swobodnie i komfortowo.
Pójście do przedszkola, to jak zmiana pracy w życiu dorosłej osoby. Z tą różnicą, że dzieci w wieku przedszkolnym nie posiadają tak dużego doświadczenia, a ich percepcja i procesy poznawcze nie są rozwinięte w takim stopniu, jak np. u rodziców. Stawiając się na miejscu dziecka w pierwszych tygodniach jego pobytu w przedszkolu, należy wykazać się przede wszystkim cierpliwością. Jednak czy istnieją sposoby, dzięki którym możliwe jest przygotowanie dziecka do lepszej adaptacji w przedszkolu?
Adaptacja dziecka w przedszkolu ? rodzicu, zacznij od siebie
Nagła zmiana codziennego otoczenia przez małe dziecko, to zazwyczaj duży stres dla jednostki. Jednak czy tylko dla dziecka? Otóż nie. Rodzice wcale nie mniej przeżywają rozłąkę ze swoją pociechą. Niemniej każdy maluch, który jest nieświadom tego co go czeka z pewnością będzie odczuwał mniejszy bądź większy stres w ramach nowej sytuacji w jakiej się znalazł.
Rodzice bardzo często przejmują się znacznie mocniej niż samo dziecko jego pierwszymi krokami w przedszkolu, a dzieci doskonale wyczuwają emocje.
Dlatego warto jest zadbać o to, aby pierwsze dni w placówce przedszkolnej były dla malucha jak najbardziej naturalne, a przede wszystkim nie były debiutem dla rodziców. Co to oznacza? Warto zrobić mały rekonesans w zakresie opieki, a także obowiązujących zasad w przedszkolu. Jest to miejsce, które musi budzić zaufanie, co odnosi się nie tylko do chodzących tam dzieci, ale także rodziców.
Rola rodzica w adaptacji dziecka w przedszkolu
Każdy rodzic chce dla swojej pociechy jak najlepiej, codziennie dbając i troszcząc się o dziecko. Towarzyszenie dziecku w trudnych chwilach i udzielenia potrzebnego wsparcia, to także bardzo ważny zakres obowiązków rodziców. Dlatego w momencie podjęcia decyzji o pójściu dziecka do przedszkola należy dokładnie przepracować własne uczucia nie roztrząsając argumentów za i przeciw. Tym samym w związku z pójściem dziecka do przedszkola, warto aby rodzice przyszłego przedszkolaka:
? Odpowiednio wcześniej spotkał się z dyrekcją placówki, a także opiekunami dziecka. W ten sposób pozna personel, panujące zasady oraz reguły, a finalnie pomoże w skróceniu dystansu pomiędzy placówką a samym rodzicem
? Dokładnie zapoznał się z otoczeniem, tj. salą zajęć, zabaw i spożywania posiłków. Sprawdzenie panujących warunków w placówce do jakiej chce się wysłać dziecko to bardzo ważny aspekt, który uspokoi potencjalne obawy rodziców
? Wzięcie udziału w dniu adaptacyjnym wspólnie z dzieckiem. Jest to idealne rozwiązanie, ponieważ na własnej skórze można przetestować samo zachowanie dziecka, a także zapoznać się z przedszkolną rzeczywistością, a co ważniejsze? Można poznać innych rodziców, co pozwoli na swobodne skonfrontowanie własnych przemyśleń.
Niemniej przepracowanie własnych uczuć przez rodziców, które związane są z kolejnym etapem w rozwoju dziecka, tj. pójście do przedszkola, to bardzo ważna kwestia. Dzięki właściwemu podejściu, a także wsparciu rodziców dla malucha, jego okres adaptacyjny nie tylko będzie krótki, ale nowe miejsce i środowisko pozwoli na odpowiedni rozwój i da dziecku mnóstwo radości.
Maluch chodził do żłobka ? czy to pomoże w szybszej adaptacji w przedszkolu?
Maluch, który chodził wcześniej do żłobka, zdecydowanie łatwiej będzie adaptował się w nowym środowisku. Niemniej dziecko, które nie miało do tej pory do czynienia z tego rodzaju opieką, może poczuć się jak wyjęte z własnej strefy komfortu, co negatywnie wpłynie na jego zachowanie. Efekty tego rodzaju sytuacji mogą być bardzo różne. Na szczęście można dziecku ułatwić wykonanie tego kroku milowego, stosując sprawdzone triki, które pomogą w adaptacji.
Przed zbliżającym się dniem próbnym w przedszkolu, warto rozmawiać z dzieckiem, co je czeka w nowym miejscu, jak wygląda tamtejsza rzeczywistość i jak będzie spędzało czas.
Taka postawa rodzica pomoże maluchowi na mentalne przygotowanie się do nowego środowiska. Aby cały proces był skuteczniejszy można wdrożyć już w domu rytm przedszkolny. Z kolei wspólne przygotowanie wyprawki dziecka do przedszkola pomoże w nabraniu pewności siebie, a także zwiększy poziom ekscytacji przed dniem próbnym.
Adaptacja dziecka w przedszkolu ? to proces, który musi przebiegać stopniowo
Właściwa i prawidłowa adaptacja dziecka w przedszkolu to proces. Powinien on przebiegać nie tylko stopniowo, ale również z uwzględnieniem potrzeb malucha. Lęk separacyjny, to zupełnie normalna kwestia, dlatego warto przygotowywać dziecko na pierwszy dzień w przedszkolu już wcześniej, rozmawiając z nim i odpowiadając o nadchodzących zmianach.
Proces adaptacyjny najczęściej trwa około sześciu tygodni, dlatego każdy rodzic powinien dać dziecko prawo do przechodzenia procesu adaptacyjnego w swoim własnym rytmie.
Jednak pierwsze dni w przedszkolu to także początek nowej, niezwykłej przygody. Pomimo tego, że pierwsze dni, może tygodnie będą dla malucha ciężkie, to wspólne pozytywne przejście tego etapu, pozwoli na usamodzielnienie się dziecka.
Najnowsze komentarze