W życiu każdego rodzica nastaje czas, gdy zaczynamy się zastanawiać nad sensem wysłania swojej pociechy do żłobka. Ze względów praktycznych jest to rozwiązanie bardzo ułatwiające życie. Nie każdy z nas jest jednak przekonany o słuszności takiego działania, dlatego gdy w końcu stajemy przed koniecznością (lub nie) zapisania dziecka do żłobka, zaczynamy się wahać.

Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na zapisanie swojej pociechy do żłobka? Czy ten wybór naprawdę musi być tak trudny?

Szatnia.

Adaptacja i tęsknota za rodzicami – czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Nie ulega wątpliwości, że wysyłając roczne czy półtoraroczne dziecko do żłobka nie możemy oczekiwać, że w mgnieniu oka dostosuje się ono do nowej sytuacji. Posyłając dziecko do żłobka musimy liczyć się z faktem, że w pierwszych miesiącach życia dostosowało się ono głównie do życia z nami, rodzicami, zatem każda większa zmiana to duży przewrót w życiu pociechy.

Tak czy inaczej posyłanie dziecka do żłobka czy przedszkola jest naturalną koleją rzeczy. Prędzej czy później będziemy musieli „odciąć pępowinę” i pozwolić dziecku na eksplorowanie świata wśród swoich rówieśników. Roczne dziecko najprawdopodobniej bardzo szybko dostosuje się do zastanej sytuacji.

Aktywności w żłobku i przedszkolu, zabawy z innymi dziećmi

Nie należy zapominać, że dziecko w żłobku i przedszkolu jest pod stałą opieką, posiada określony tryb dnia. Niestety ze względu na swoje obowiązki nie zawsze jesteśmy w stanie zapewnić dziecku stuprocentowej uwagi, takiej jaką może ono dostać będąc pod opieką przedszkolanek.

W żłobku i przedszkolu organizowane jest wiele ciekawych zajęć – prace plastyczne, zajęcia muzyczno-ruchowe, zajęcia na dworze i wiele, wiele innych.

Większość z aktywności jest organizowana w grupach, dzieci są socjalizowane i budują nowe relacje z innymi dziećmi. Jest to rzecz, która bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, a której sam rodzic nie jest w stanie podarować swojemu maluchowi. Dzieci uczą się rozmawiać z innymi dziećmi, pracować w grupach, dzielić się zabawkami czy czekać na swoją kolej, w praktyce uczą się rozwiązywania pierwszych konfliktów, nabierają śmiałości w kontaktach międzyludzkich.

Żłobek – od kiedy powinniśmy postawić na żłobek?

Żłobki przeznaczone są dla dzieci w wieku od 4 miesięcy do 3 lat. Wbrew wszystkiemu, niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć uniwersalnie. Każde dziecko to indywidualna jednostka, a my znamy swoje najlepiej, by być w stanie zdecydować o posłaniu dziecka do żłobka.

Zazwyczaj rodzice decydują się na posłanie dziecka do żłobka w okolicach pierwszego roku życia, co zazwyczaj zbiega się z koniecznością powrotu do pracy, końcem urlopu macierzyńskiego.

Pamiętaj, że nie musisz oddawać dziecka do żłobka na cały dzień. Jeśli martwisz się lub sytuacja pozwala Ci wysłać dziecko jedynie na kilka godzin – możesz tak zrobić. Pozwoli to dziecku na dłuższą adaptacje, przed przyszłym pobytem w przedszkolu, szkole.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie kiedy posłać dziecko do żłobka. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a także indywidualny charakter dziecka.