Przedszkole to miejsce, w którym każde dziecko znajdzie najlepszą opiekę, będzie mogło poznawać rówieśników oraz uzyska edukację dopasowaną do swojego wieku. Istotne są gry, zabawy i zajęcia zorganizowane, których celem jest kompleksowy rozwój malucha, a także przygotowanie go do nauki na wyższych poziomach szkolnictwa. Wielu rodziców zastanawia się jednak, jak wygląda standardowy dzień swojego dziecka w przedszkolu?
Początek dnia
Każdy dzień w przedszkolu rozpoczyna się odstawieniem malucha do sali.
Zazwyczaj czas przywożenia dzieci jest zróżnicowany, aby rodzice mogli dopasować go do swojego grafiku zawodowego. W większości placówek wypada między 6:45 a 8 rano.
To także czas, w którym dzieci mogą aklimatyzować się do nowego środowiska i przygotowywać do dalszych zajęć. Czas wolny obejmuje swobodną zabawę, kontakt z innymi przedszkolakami oraz możliwość rozmów czy zabaw indywidualnych z opiekunem grupy.
Następnie przeznacza się około 30 minut na przygotowanie dzieci do śniadania. To ważna część dnia, ponieważ maluchy uczą się czynności higienicznych i wdrażają elementy higieny osobistej. Wiele przedszkoli ma w swojej ofercie trening nocnikowy, czyli naukę korzystania z nocnika.
Między śniadaniem a obiadem
Około 8:30-9:00 serwuje się śniadanie, po którym przychodzi czas na godzinę zabaw edukacyjno-rozwojowych.
Kształtują one naturalne talenty dzieci i rozwijają zainteresowania różnymi dziedzinami aktywności. Popularne są zajęcia plastyczne, muzyczno-ruchowe oraz dydaktyczne. To świetny początek dnia, umożliwiający wykorzystanie porannej energii dzieci.
Około godziny 10:15 wprowadza się zwykle ponowne czynności pielęgnacyjne i higieniczne. Dziecko w dalszym ciągu kształtuje umiejętność korzystania z nocnika, dowiaduje się również, dlaczego zachowanie wysokiej higieny osobistej jest tak ważne.
Mając na uwadze fakt, że dzieci w tym wieku w większości nie mają zbyt dużego apetytu, obiad podzielony jest na dwie części. O 10:30 podaje się pierwsze danie, czyli zupę. Drugie danie podaje się po drzemce, czyli w okolicach 13:30.
Drzemka
Drzemka to bardzo ważny element dnia dziecka.
Umożliwia odzyskanie utraconej podczas zabaw energii, sprawia, że dziecko staje się mniej drażliwe czy płaczliwe, a także relaksuje.
Niejednokrotnie udowodniono, że drzemka poobiednia jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju malucha.
W przedszkolu przypada na godzinę 11-13, wcześniej jednak opiekun przygotowuje grupę do tej formy odpoczynku. Konieczne jest wyciszenie dzieci, czego dokonuje się czytaniem bajek czy słuchaniem muzyki.
Bezpośrednio po drzemce, lecz jeszcze przed drugim daniem, ponownie wykonuje się czynności pielęgnacyjne i higieniczne. Dzięki temu z pewnością wejdą w nawyk i pogłębią samodzielność dzieci. Tuż po nich podaje się obiad.
Czas po obiedzie
Po obiedzie przychodzi czas na zabawy, kontakt z rówieśnikami i zajęcia dydaktyczne. Przedszkolaki mogą wykazać się kreatywnością, podawać swoje pomysły zabaw oraz uczą się poprzez gry. Trwa to aż do momentu podwieczorku, podawanego zwykle w okolicach godziny 14:45.
Po podwieczorku miejsce mają m.in. zabawy kółkowe ze śpiewem oraz prace indywidualne z dziećmi. Wiosną i latem odbywają się one na świeżym powietrzu, głównie na placu zabaw.
Między 16 a 17 rodzice mają czas, aby odebrać swoje pociechy. Mogą wówczas porozmawiać z opiekunem o przebiegu dnia swojego dziecka. W tym czasie maluch może bawić się w jednym z kącików zainteresowań.
Najnowsze komentarze