Sporym zmartwieniem dla rodziców jest moment, gdy z ust dziecka wydobędzie się przekleństwo. Maluch często nie rozumie, że źle postępuje – powtarza jedynie zasłyszane zwroty czy frazesy i często nie ma w tym winy rodziców. Takie słowa niestety można usłyszeć wszędzie, także na ulicy podczas spaceru. Jak radzić sobie z tym problemem i co warto wiedzieć?

1. Jak reagować gdy dziecko przeklina?

Błędem jest całkowite ignorowanie przekleństw, ponieważ dziecko nie wie, że nie powinno ich powtarzać. W efekcie będzie wplatało brzydkie słowa do swoich wypowiedzi w przyszłości. Najlepiej więc porozmawiać z nim i wytłumaczyć, że używane słownictwo jest brzydkie i złe. Jeśli to możliwe warto wspomnieć w przystępny sposób co oznacza dany wyraz, np. że jest to bardzo brzydkie określenie pupy. Nasza reakcja powinna być przede wszystkim spokojna.

2. Jakich reakcji unikać?

Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której dziecko zobaczy nasze zdziwienie, szok czy nawet strach z powodu użytych przekleństw. Jakiekolwiek skrajne emocje sprawią, że dziecko zacznie kojarzyć dane słowo z możliwością zwrócenia na siebie uwagi, będzie bowiem wiedziało, że wywołuje ono mocny wpływ na osobę dorosłą. W rezultacie będzie używało je zawsze wtedy, gdy najdzie je chęć znalezienia się w centrum uwagi – także na rodzinnych spotkaniach czy w miejscach publicznych.

Udowodniono, że dziecko szybko przestaje używać brzydkich określeń, jeśli dorośli nie robią wokół tego wielkiej sprawy. Brak zainteresowania rodziców sprawia, że i dziecko szybko je straci.

3. Dlaczego dziecko przeklina?

Istnieje wiele przyczyn, dlaczego dziecko przeklina. Nie słyszy często brzydkich wyrazów, jednak słyszy je najczęściej w sytuacjach dosyć emocjonujących, dlatego szybko zapadają mu w pamięć. Zwykle nawet nie rozumie co one oznaczają, jednak z różnych względów mogą mu się spodobać, np. przez oryginalne czy nietypowe brzmienie czy właśnie wskutek wywoływania u dorosłych skrajnych emocji. Dziecko może usłyszeć przekleństwa na podwórzu, od innych dzieci w przedszkolu, które słyszały je w domu lub nawet usłyszeć na ulicy. Niestety, często nie mamy na to wpływu.

Należy więc zrozumieć delikatność sytuacji i nie krzyczeć na dziecko ani nie robić mu wyrzutów. Przeklinanie nie jest jego świadomym wyborem, a rolą rodziców jest wpływ na wychowanie i wyeliminowanie brzydkiego słownictwa z codziennego życia swojego dziecka.

Atrakcje w przedszkolu.