Adaptacja dziecka do nowego środowiska wcale nie musi być trudna i czasochłonna. Dawniej pierwsze dni w przedszkolu kojarzyły się z pozostawieniem w placówce płaczącego malucha i liczeniem, że szybko przystosuje się do zmian.
Dziś jednak stosuje się zupełnie inne praktyki – przyjazne dla rodziców i przedszkolaka, w łagodny sposób przyzwyczajając go do pierwszego etapu edukacji.
Przedszkola zapewniające adaptację
Przedszkola mające na uwadze dobro dziecka posiadają w swojej ofercie możliwość bezpłatnej adaptacji, czyli wizyt mających na celu przyzwyczajenie malucha do otoczenia przedszkolnego. Zazwyczaj trwają 3 dni, jednak istnieje możliwość przedłużenia tego okresu w zależności od reakcji dziecka lub jego specjalnych potrzeb, np. związanych ze stanem zdrowia. Na czym polegają takie wizyty?
Rodzice przychodzą do placówki wraz z dzieckiem, spędzają tam wspólnie czas, dzięki czemu dziecko w znanym sobie i bliskim towarzystwie poznaje przedszkole. Z każdą kolejną wizytą nowe otoczenie będzie coraz mniejszym wyzwaniem. Po upływie kilku dni rodzice stosunkowo wcześnie wychodzą, zostawiając dziecko pod opieką pracowników przedszkola i w towarzystwie innych dzieci. To łagodny sposób na wprowadzenie swojej pociechy w nowy etap życia.
Może się jednak zdarzyć, że dziecko będzie potrzebować znacznie więcej czasu na dostosowanie się. W niektórych przypadkach trwa to nawet kilka miesięcy. Przy odpowiednim podejściu pracowników przedszkola i rodziców każdy maluch w pewnym momencie poczuje się w przedszkolu jak u siebie.
Jak wspomóc proces adaptacji?
Aby dziecko szybko zaaklimatyzował się w przedszkolu rodzice powinni wykazać się dobrym podejściem do sytuacji. Przede wszystkim należy mieć na uwadze, że przedszkolak w pierwszych dniach może płakać, na co w miarę możliwości nie należy przesadnie reagować. Całkowicie szkodliwa jest sytuacja, w której opiekunka musi wyjmować dziecko z objęć rodziców. Zadaniem rodzica jest więc pewne przekazanie dziecka i duża stanowczość w swojej decyzji.
Aby dziecko nie czuło się samotne w nowym miejscu warto dać mu ulubionego pluszaka lub zabawkę. Znajoma rzecz ułatwia proces adaptacji i wpływa na większą pewność siebie. Rodzice nie mogą dać po sobie znać, że odczuwają niepokój – maluchy już od wczesnych lat szybko i trafnie odgadują emocje najbliższych. Najlepiej chwalić przedszkole, mówić o nim w samych superlatywach i okazywać dumę każdego dnia, że dziecko tak ładnie spędziło czas w przedszkolu. Pochwały i pozytywny odbiór przyczynią się do zadowolenia dziecka, a więc lepszej adaptacji.
Dodatkowe rady dla rodziców
Rodzice po raz pierwszy oddający swojego maluszka do przedszkola powinni:
- zawsze informować go o planowanym momencie odbioru, np. po obiadku i zabawie z innymi dziećmi
- każdego dnia pytać o spędzony w przedszkolu czas, chwaląc pomysły dziecka i opiekunek
- nazywać opiekunkę ?ciocią? a nie ?tą panią?, dzięki czemu dziecko nie będzie czuło się obco i niepewnie
- być wyrozumiali, zabronione jest karanie dziecka za płacz lub wyrażanie pretensji
- uśmiechać się, nie przejawiać oznak zaniepokojenia czy strachu
- zawsze przytulać dziecko przed wyjściem z przedszkola
- przypominać dziecku, że w przedszkolu czeka na nie mnóstwo ciekawych zabawek i gier
Przede wszystkim jednak należy uzbroić się w cierpliwość i znaleźć odpowiednie przedszkole, które z wyrozumiałością podchodzi do swoich podopiecznych.
Najnowsze komentarze